جدای از پالت رنگ، تایپوگرافی یک وب سایت یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین تجربه کاربران است.انتخاب تایپ‌فیس درست، طراحی یک کار را ترفیع می‌بخشد و مطالب را برای خواندن لذت بخش می‌کند. تایپوگرافی اشتباه برعکس عمل می‌کند،و می‌تواند تجربه ناخوشایندی برای کاربر به وجود بیاورد و باعث شود آنها به دنبال وب سایت های جایگزین باشند.

مواردی وجود دارند که هنگام انتخاب تایپ‌فیس برای طراحی وب سایت باید در نظر گرفته شوند. بیایید یک راست بریم سراغ آنها

تایپوگرافی وب خود را برنامه ریزی کنید

قبل از انتخاب فونت هایی که می‌خواهید برای وب سایت خود استفاده کنید،مسئله مهمتری وجود دارد آن هم تایپوگرافی است که باید برای آن برنامه ریزی کنید.شما باید درک کاملی از نحوه استفاده از تایپ‌فیس انتخابی خود داشته باشید.

لیستی از تایپ‌فیس هایی که نیاز دارید را تهیه کنید،هنگام جستجو می توانید آنها را در اندازه های مختلف،سبک های متفاوت و نحوه نمایش، بر اساس پروژه خود دسته بندی کنید.

۱.لحن و حالت | Tone and Mood

یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین ویژگی در هنگام برنامه ریزی برای تایپوگرافی برای هر وب‌سایت، تصمیم گیری درباره لحن و حالت سایت است، آیا رسمی است یا عامیانه؟ فان یا جدی؟ مدرن یا سنتی؟

هنگامی که شما با لحن پروژه آشنا شدید، می‌توانید بسیاری از گزینه‌های تایپ‌فیس را حذف کنید. شما نمی‌خواهید که از یک فونت مانند Baskerville برای یک سایت فان و مدرن استفاده کنید. درست مثل این که شما از Futura برای سایتی که قرار است رسمی و سنتی باشد استفاده کنید. 😐

تصمیم بگیرید لحن و حالت سایت چگونه باید باشد. آیا رسمی است یا عامیانه؟ فان یا جدی؟ مدرن یا سنتی؟

لیستی از تایپ‌فیس های متنوعی که به نظر می‌رسد متناسب با لحن پروژه شما است را فراهم آورید،تا در مسیر پروژه به آنها مراجعه کنید. وقتی که شما یک لیست مختصر از گزینه های مناسب دارید(برخلاف ده ها هزار تایپ‌فیس موجود) سریعتر می‌توانید به نتیجه برسید.

۲.خوانایی | Readability

مردم اغلب توانایی خواندن (خوانایی) و درک مطلب (خوانایی) را اشتباه می‌گیرند. خوانایی اول یعنی تشخیص راحت هر حرف در تایپ‌فیس و خوانایی دوم یعنی صریح بودن متن، قابل فهم بودن متن، که در متن طولانی بسیار اهمیت دارد و چندین عامل در این موضوع نقش دارد.

توانایی خواندن یک تایپ‌فیس قطعا بر درک مطلب آن تاثیر می‌گذارد. اما عواملی مانند اندازه حروف تایپ‌فیس، کنتراست با پس زمینه، وزن فونت و سایر عوامل تصویری را نیز در نظر بگیرید.

یک تایپ‌فیس در یک اندازه معین کاملا قابل درک است، اما ممکن است در اندازه های متفاوت خواندن و فهم آن دشوار شود. به همین دلیل است که درک چگونگی استفاده از محتوای تایپوگرافی در طراحی واقعی تان قبل از انتخاب یک تایپ‌فیس مهم است.

۳.مقیاس

تمام تایپ‌فیس ها در تمامی اندازه ها جالب نمی‌شوند. برخی از تایپ‌فیس های برای متون عالی و بسیار خواندنی هستند اما اگر برای عناوین بکار ببریم جالب نمی‌شود، برعکس این موضوع نیز صادق است.

دانستن مقیاس درست و مناسب برای تایپ‌فیس طراحی خود، باعث می‌شود تصمیمات آگاهانه تری بگیرید.

دانستن مقیاس درست و مناسب برای تایپ‌فیس طراحی خود، باعث می‌شود تصمیمات آگاهانه تری بگیرید. به همین دلیل است که برنامه ریزی تایپوگرافی شما در ابتدای یک پروژه برای انتخاب تایپ‌فیس های مناسب بسیار مهم است.

خوش شانس

۴.ترکیب تایپ‌فیس ها

قانونی وجود ندارد که بگوید شما باید از چندین تایپ‌فیس در طراحی خود استفاده کنید. نمونه های بسیار خوبی از وب سایت ها وجود دارد که فقط از یک نوع تایپ‌فیس استفاده می‌کنند، مانند سایت Stripe.

اگر از بیش از یک تایپ‌فیس در سایت خود استفاده کنید می‌توانید همزمان جذابیت بصری و سلسله مراتب بصری را رعایت کنید.اما انجام این کار چند نکته دارد که باید در نظر بگیرید:

تلفیق فونت ها قسمتیش مربوط به هنر و قسمت دیگر آن به علم شما برمی‌گردد. وقتی که معیارهای اساسی را می‌یابید، می‌توانید یک ترکیب منسجم ایجاد کنید، و برای بدست آوردن گزینه های عالی فقط به یک آزمون وخطا احتیاج دارید.

تایپوگرافی

۵.مجوز

مجوز داشتن یکی از مهمترین بخش های تایپوگرافی وب است. اگر از یک سرویس فونت وب مانند Google Fonts یا Typekit استفاده می‌کنید جایی برای نگرانی نیست،زیرا آنها مجوزهای لازم را دارند.اما اگر از فونت های دیگری استفاده می‌کنید باید مطمئن شوید که مجوزهای لازم را دارد.تمام فونت ها برای استفاده های گسترده نیستند.برخی از آنها برای استفاده شخصی هستند که ارزان یا رایگانند، اما در استفاده تجاری باید هزینه مجوز را پرداخت کنید.

جمع بندی

انتخاب تایپوگرافی مناسب برای پروژه های وب سایت، آزمایش و امتحان گزینه های مختلف زمان بر است تا اینکه گزینه مناسب خود را پیدا کنید. تایپوگرافی مناسب می‌تواند تاثیر عمیقی بر بازدیدکنندگان سایت شما بگذارد و تجربه ایی لذت بخش را ایجاد کند،در حالی که تایپی که خواندن آن دشوار باشد یا متناسب با لحن سایت شما نباشد بر روی رابط کاربری تاثیر منفی میگذارد.پس وقت گذاشتن برای پیدا کردن این اطلاعات و بدست آوردن منابع ارزش بسیاری دارد.

Choosing typography for web design: 5 things you need to consider

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *