در این پست ما هنر الهام‌ و معنای واقعی آن را برای تولید یک اثر اورجینال مورد بررسی قرار می‌دهیم. به علاوه اینکه چطور می‌توانید از تجربیات فردی خود بهره ببرید تا مخاطبین خود را تحت تاثیر قرار دهید.

الهام گرفتن چیز عجیبی است. یک لحظه در ذهن تداعی می‌شود و زود ازبین می‌رود و تنها ردپایی نامحسوس برای شما باقی می‌گذارد که تبدیل آنها به واقعیت دشوار است. بسیاری از افراد خلاق به خوبی از این احساس آگاه هستند، وقتی نیاز به خلق یک اثر بسیار قوی باشد نادیده گرفتن آن سخت است.

الهام یک حالت رویایی است که توصیف آن با کلمات دشوار است. وقتی الهام می‌گیرید انگار تمام ذهن شما پر شده از آن ایده. ساختار، شکل ظاهری، احساس واقعی آن همه در ذهن شما شکل می‌گیرد و یک حالت جادویی است.

گام بعدی تبدیل ایده به واقعیت است. از برخی جهات این یکی از بزرگترین چالش‌های فرآیند خلاقیت است. الهام گرفتن وجود دارد، اما تبدیل آن به واقعیت کمی متفاوت است.

همه چیز کپی از یه کپی دیگست…

مشخصه الهام و ایده این است که مختص شخص شما نیست. همانطور که Chuck Palahniuk بزرگ گفت: ” همه چیز کپی از یه کپی دیگست…” مثلا شما دنبال یک ایده عالی برای یک داستان کوتاه، یک نقاشی، یا یک انیمیشن هستین، خب به احتمال زیاد این ایده ترکیبی از همه چیزهایی است که تاکنون تماشا کردید، خوانده‌اید و دیده‌اید. این ایده کاملا متعلق به شما نیست و کاملا مربوط به شخص دیگری هم نیست. این ایده از حافظه، احساسات و تصاویر مختلف گرفته‌ شده است. سوال این است، “آیا این اورجینال و خاص شما است؟”

پاسخ این سوال ساده و مهم است و دو قسمت دارد. اول: نه، هر چیزی که خلق می‌کنید اورجینال نیست، اما قسمت دوم: این پاسخ این است که آنقدرها که فکر می‌کنید اورجینال بودن مهم نیست، ما بخاطر اصالت هنر خلق نمی‌کنیم، همه چیز به شکلی تکرار می‌شود و این اصلا مشکلی به وجود نمی‌آورد.

به احتمال زیاد، ایده‌های شما ترکیبی از تمام چیزهایی هستند که تا به حال تماشا کرده‌اید، مطالعه کرده‌اید و دیده‌اید.

کار شما چه حسی در مردم ایجاد می‌کند؟

اگر شما به عنوان یک هنرمند قصد دارید که چیزی را خلق کنید که دنیا هرگز مثل آن را ندیده باشد، باید به شدت در حرفه خود قوی باشید. اگر از یک نقطه‌نظر خاص به آن نگاه کنید ممکن است کاملا قابل‌دستیابی نباشد، هدف ایجاد یک چیز واقعا اصیل است.

از خود بپرسید:” آیا کارهای هنری که من تولید می‌کنم یک احساس اولیه را در بیننده ایجاد می‌کند؟ “

مهم‌ترین سوالی که باید از خود بپرسید این است که: ” آیا کارهای هنری که من تولید می‌کنم یک احساس اولیه را در بیننده ایجاد می‌کند؟ ” در واقع، این موضوع بسیار مهم است که باید در نظر بگیرید. اگر پاسخ بله باشد، پس هنری که ایجاد می‌کنید بیننده، شنونده یا خواننده چیزی متفاوت از آنچه قبلا احساس کرده و خوانده، احساس می‌کند، و بلههههه، چیزی که خلق کرده‌اید اصیل و اورجینال است.

بازتاب

اصالت از تجربه منحصر به فرد شما نشات می‌گیرد

شما نمی‌توانید هر آنچه را که در اختیار دارید به خط تولید برسانید، الهام اینگونه نیست. در اصل، اصالت واقعی کار شما ناشی از تجربه منحصر به فرد شماست، نه کس دیگری. این از قلبت، ذهنت، روزهای رفته، خاطراتی از تابستان گذشته، صحنه‌ای از فیلم‌های مورد علاقت، پسری که وقتی دوازده سال داشتی عاشقش شدی، و غیره نشات می‌گیرد.

راه‌های زیادی برای خلق هنر وجود دارد….اصالت از شما ناشی می‌شود، مانند خلق یک انسان منحصر بفرد.

اگر قطعه‌ای را بسازید و این قطعه ترکیبی از ده چیز مختلف باشد، مطمئنا اورجینال است. برخی عناصر شبیه آثار هنری دیگران هستند، مانند محیط، تکنیک و سبک استفاده‌شده. با این حال باز هم آن اثر اصیل و اورجینال است، چون توسط شما ایجاد شده است. به طور خلاصه، اصالت از شما ناشی می‌شود، مانند خلق یک انسان منحصر بفرد.

حالا برای ساخت کار اورجینال آماده‌ای

بنابراین، دفعه بعد که شروع به کار روی یک قطعه هنری کردید، ایده که در ذهنتان شکل می‌گیرد، مهم است که مکث کنید و فکر کنید. مهم‌ترین سوالی که باید در نظر بگیرید این است که، شما سعی در انتقال چه چیزی دارید؟

بزرگترین نگرانی شما احتمالا این نیست که چیزی فوق‌العاده منحصر بفرد ایجاد کنید، چیزی که واقعا دنبال آن هستید این است که ایده‌ای که در ذهنتان هست را به واقعیت تبدیل کنید. از آنجاست که اصالت واقعی شروع می‌شود. همزمان با برداشتن قلم یا مداد، سیناپس ها در مغز شما شلیک می‌شوند و ایده شما در آن زمان خودش را نشان می‌دهد، یک ایده زیبا، منحصر بفرد و شگفت‌انگیز از شما به جا می‌ماند، این اصالت است چون تو اصیل هستی!!!!

Inspiration without copying: How to produce your own original work

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *