ارائه اطلاعات در قالب تصاویر همراه با متن، یادگیری و انتقال اطلاعات و در ذهن ماندن را تا ۳۲۳ درصد افزایش می‌دهد. این افزایش نگهداری اطلاعات در ذهن یکی از بهترین دلایل استفاده از اینفوگرافیک به جای انتقال اطلاعات از طریق متن است. اینفوگرافیک هم جذاب است و هم یادگیری را آسان‌تر می‌کند. اینفوگرافیک توجه مخاطبان بیشتری را جلب می‌کند، زیرا برخی از مخاطبان متن های طولانی را کامل نمی‌خوانند یا کلا از آنها رد می‌شوند، اما زمان بیشتری را صرف محتوای بصری می‌کنند.

اگر اول روی داده‌های خود تمرکز کنید، و هول محور آنها طراحی کنید اینفوگرافیک مفیدتری خواهید داشت.

اینفوگرافیک ترکیب هنر و علم اطلاعات است. آنها برای هر شرایطی مناسب نیستند اما اگر به خوبی اجرا شوند، می‌توانند منبع بسیار خوبی برای مخاطبان شما باشند.

آیا اینفوگرافیک انتخاب درستی است؟

همیشه اطلاعات به بهترین شکل در اینفوگرافیک به نمایش گذاشته نمی‌شوند. با توجه به اینکه طراحی یک اینفوگرافیک فوق‌العاده چقدر زمان‌بر است، بهتر است قبل از شروع تعیین کنید که آیا این انتخاب صحیح است یا نه.

اگر اطلاعاتی که به اشتراک می‌گذارید از طریق تصویری بهتر به نمایش گذاشته می‌شوند، پس به دنبال اینفوگرافیک بروید.

اینفوگرافیک گزینه مناسبی برای نمایش داده‌های مقایسه‌ای هست. همچنین می‌توانند ایده خوبی برای چیزهایی مانند جداول مقایسه، چک لیست و یا برنامه زمانی باشند. اگر اطلاعاتی که به اشتراک می‌گذارید از طریق تصویری بهتر به نمایش گذاشته می‌شوند، پس به دنبال اینفوگرافیک بروید. اما توجه داشته باشید که اینفوگرافیک‌ها برای تجزیه و تحلیل دقیق داده‌ها لزوما خوب نیستند.

گم شدن در دنیای اطلاعات

۱. مخاطبین و اهداف خود را بشناسید

باید ببینید که مخاطبان شما به نمایش تصویری اطلاعات واکنشی نشان می‌دهند یا نه؟ این اولین موردی است که قبل از ساخت اینفوگرافیک باید بررسی شود. اگر مخاطبان شما برایشان مهم است که سریع به اطلاعاتی که می‌خواهند برسند و به داده‌ها و اعداد علاقه‌مند هستند، اینفوگرافی گزینه خوبی است.

هدف اینفوگرافی شما چیست؟ از اینفوگرافیک‌ها باید برای انتقال سریع داده‌های خاص و مهم و معنای آنها استفاده شود. پس اگر هدف شما این باشد بهترین راه برای شما اینفوگرافیک است. در طراحی اینفوگرافیک هدفمندی مهم است نه طراحی.

۲. سادگی را حفظ کنید

همه ما اینفوگرافیک‌های پیچیده‌ای را دیده‌ایم که درک و فهمیدن آن کار بسیار سخت و دشواری است. اگرچه جلوه ظاهری زیبایی دارند اما مخاطب را جذب نمی‌کنند. اینفوگرافیک‌ها باید هدفی داشته باشند و به ساده ترین شکل ممکن آن را منتقل کنند

مشخص کنید چه داده‌هایی از اهداف اینفوگرافیک پشتیبانی می‌کنند و بر روی آن تمرکز کنید.

مهمترین داده‌ها را برای نمایش و تمرکز بر روی آنها انتخاب کنید. لازم نیست که تک‌تک داده‌ها را در یک مقاله یا تحقیق وارد کنید. مشخص کنید چه داده‌هایی از اهداف اینفوگرافیک پشتیبانی می‌کنند و بر روی آن تمرکز کنید. و در آخر مراقب باشید برای بدست آمدن نتیجه مغرضانه که واقعا هم دقیق نیست، داده‌ای را انتخاب نکنید.

۳. نشان بده، چیزی نگو

اینفوگرافیک‌ها باید تماما تصویری باشند، نه خواندنی. به روش‌هایی که قرار است با آنها اطلاعات را منتقل کنید فکر کنید. نمایش تصویری داده‌ها می‌تواند شامل نمودارها و استفاده از آیکون‌ها یا تصاویر برای نشان دادن اصول خاصی باشد. لازم نیست که بگویید داده‌ها چه چیزی را نشان می‌دهند، آنها را از طریق تصاویری که استفاده می‌کنید نشان دهید.

۴. متن را کوتاه نگه دارید

در واقع تمام اینفوگرافیک‌ها شامل نوعی متن هستند، اما این متن‌ها باید کوتاه و دقیق باشند. اگر هم می‌توانید به جای نوشتن منظور خود را با استفاده از تصاویر یا ایموجی‌ها برسانید.

هر قسمت از متن اینفوگرافیک شما به یک هدف نیاز دارد.

در اینفوگرافیک از طولانی نوشتن بپرهیزید، و اگر احساس می‌کنید احتیاج به توضیحات بیشتر هست در کنار طرح اینفوگرافیک خود مقاله‌ای هم ارائه دهید.

۵. پالت رنگی خود را در نظر بگیرید

رنگ یکی از مهمترین انتخاب‌ها در هر طراحی خصوصا اینفوگرافیک است. اگر پروژه اینفوگرافیک شما برای یک برند مطرح است به احتمال زیاد باید از پالت رنگ آن برند استفاده کنید، اما این به این معنی نیست که برای ایجاد کنتراست نمی‌توانید رنگ‌های دیگری را اضافه کنید.

از رنگ می‌توان برای تعاریف مناطق خاص در اینفوگرافیک و همچنین ایجاد جریان و اتصالات بین بخش‌ها استفاده کرد. همچنین باید تضاد کافی بین پس‌زمینه اینفوگرافیک، عناصرمتن و طرح گرافیکی وجود داشته باشد.

لحنی که اینفوگرافیک شما باید داشته باشد را در نظر بگیرید و مطابق آن پالت رنگی خود را انتخاب کنید. از یک پالت روشن و سرگرم کننده برای داده‌هایی که قرار است جدی باشند استفاده نکنید و بالعکس.

۶. در یک طول و راستای معین بمانید

طراحی اینفوگرافیک نباید طولانی باشد، اگر احساس می‌کنید نیاز است که طراحی شما طولانی شود آن را به چندین بخش تقسیم کنید. بهتر است که اینفوگرافیک شما افقی و مربع باشد!

۷. قدرت تیتر را دست کم نگیرید!

تیتر اینفوگرافیک اولین چیزی است که اکثر مخاطبان آن را می‌بینند. این تیتر باید توصیفی باشد، و باید به گونه‌ای طراحی شود که مخاطب را جلب کند و آن‌ها را وادار به بررسی بقیه اینفوگرافیک کند. سعی کنید تیتر کوتاهی داشته باشید، و تا جایی که ممکن است برجسته و بزرگ باشد.

۸. داده‌های مرتبط بسازید

باید مقداری ارتباط بین بخش‌های اینفوگرافی وجود داشته باشد. این کار را می‌توان با پالت رنگی خود با استفاده از رنگ‌های مشابه انجام داد. برخی از طراحان اینفوگرافیک انتخاب می‌کنند که فلش یا خطوطی را برای نشان دادن ارتباط بین بخش‌ها در نظر بگیرند که در صورت پشتیبانی از داده‌های ارائه شده، می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

۹. اطلاعات و داده

موثرترین اینفوگرافیک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از داده‌هایی که ارائه می‌دهند پشتیبانی کنند. تمام هدف اینفوگرافیک انتقال اطلاعات به روشی است که درک و پردازش آن آسان باشد. در طراحی خود به این موضوع توجه داشته باشید که آیا آن طرح از داده‌ها و نتیجه‌ای که می‌خواهید مخاطبان بگیرند پشتیبانی می‌کند. اگر ابتدا بر روی داده‌ها تمرکز کنید و بر اساس آن طراحی کنید، اینفوگرافیک شما بطور قابل توجهی موثرتر و مفیدتر خواهد بود.

Design a stunning infographic with these 9 tips and tricks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *